İmplant tedavisiyle ilgili bilinmesi gereken şeyler

 

İmplant tedavisi sırasında hastalarımızı korkutan bir çok etken olabiliyor. Genelde hastamız bize gelmeden önce internette araştırma yapmış oluyor. Araştırdıklarında hastaların gözünden kaçan bir ayrıntı var. O da bu ameliyatın anestezi altında yapıldığı. Ameliyat esnasında hastanın ameliyat bölgesi uyuşuk oluyor ve hasta hiçbir şey hissetmiyor. Bunun bilinmesi çok önemli. Kesinlikle hastalarımız implant sırasında bir şey hissetmez. İmplant tedavisi ekstra cerrahi bir işlem gerektirmiyorsa, kemik uygunsa 6-8 dakika arası implantın yerleştirilmesi ve o bölgenin kapatılması sürüyor. Diğer bilinmesi gereken şey eğer ameliyat doğru ellerde, uzmanlarda yapılıyor ise hiçbir şekilde orada komplikasyon olmayacaktır. Basit bir şey dahi olsa uzman hekim onu kontrol altına alabilecektir. Hastalarımızın implantla alakalı bir korkusunun olmasına gerek yok. Bir diğer korku da fiyatla alakalı oluyor. İmplant tedavisi önceden çok pahalı bir tedaviydi. Ama artık bir çok firmanın ve yerli implantların devreye girmesiyle beraber herkese ve her bütçeye yapılabilecek uygun bir hale geldi.

İmplant nedir?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar verilmez. Yani komşu dişlerin kesilmesi gerekmez. İmplant diş kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir. Şeker hastalarında tedaviden önce hastalığın düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda tedaviden önce ilaçlar kesilir. Kemik erimesi olanlar uygun tedavi aldıktan sonra implant tedavisi görebilirler.

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisi hastaya hafif bir sedasyon verilerek yapılır. İşlemden önce detaylı muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Dental implantların yerleştirilmesi için iki seçenek vardır. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılır. İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar daha sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay, üst çene için altı ay iyileşme süreci beklenir. Bazen dental implantların üzerine yeni yapılan dişler hemen takılabilir. Dental implantla hasta güvenle gülebilir ve yemek yiyebilir.

Zirkonyum implantlar, titanyumdan yapılmış implantların direncini artırmak için yapılmış yeni kuşak implantlardır. Özellikle dar çene kemiğinde dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Titanyumdan dayanıklılık haricinde farkı yoktur.

Zirkonyum aynı zamanda diş kaplamasında da kullanılmaktadır.  Zirkonyum doğal dişe yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtır. Bu nedenle dayanıklılık yanında estetik açıdan da kullanışlıdır. Aşınma yapmaz ve ağızda metal tadı bırakmaz. Zamanla renk değişikliğı oluşmaz. Vücuda zararı yoktur.