İmplant tedavisi süresince nelere dikkat edilmeli?

 

İmplant tedavisinden sonra uyulması gerekenler kurallar herhangi bir cerrahi tedaviden sonra uyulması gerekenler kurallarla aynı olmaktadır.

Hastalar cerrahi işlem sonrasında ilk 24 saatte kanı durduran pıhtının zarar görmemesi için tükürmemelidir, ağızlarını çalkalamaktan kaçınmalıdırlar. Çünkü pıhtı metabolizması bozulduğu takdirde hasta enfeksiyonla karşılaşabilmektedir. Sigara kullanan hastalar 48 saat boyunca sigara içmemeli hatta sigara içilen ortamda dahi bulunmamalıdır. Bu süreçte çok sıcak ve aşırı soğuk besin ve içeceklerden sakınılması gerekmektedir.Pıhtının metabolizmasının bozulmaması için ılık ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Baharatlı, asitli, küçük taneli gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca hastanın cerrahi sonrasında verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanması da son derece önemlidir.

Cerrahi işlem sonrasındaki ilk üç gün oldukça önemlidir. Bu süreçte tüm bu kurallara uyulmadır. Hastanın ağzında dikişler olduğu için sert besinler tüketmekten, dilleriyle veya elleriyle dikiş atılan bölgeye müdahale etmemelidirler. Tüm bunlara dikkat edildiği taktirde hastalar genelde herhangi bir problem yaşamamaktadır. Birinci haftanın sonunda dikişlerin alınmasıyla o bölgedeki açıklık ilerleyen günlerde tamamen kapanmaktadır. Dikişlerde kaynaştıktan sonra hastalar hiç implant yapılmamış gibi normal hayatlarına devam edebilmektedirler