20 yaş dişi ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

 

Her insan on sekiz ile otuz yaşları arasında yirmilik diş çıkarmaktadır. Ve yirmilik diş çıkaran insanların neredeyse yüzde sekseninde bu dişler çene kemiklerine gömülü vaziyettedir. Bu dişler ağızda sıkışıklığa neden olabilirler ve bazen de tamamen çıkmazlar. Bu durum, enfeksiyon ve ağrı gibi ileride ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden yirmilik dişlerin genelde çekilmesi gerekir. Operasyon bölgesinin tamamı birinci derecede, yakın bölgeler ise ikinci derecede uyuşturulur. 

Uyuşma sağlandıktan sonra dişin çekimi yapılır ve daha sonra o bölgeye dikiş atılmaktadır. Atılan dikişler her cerrahi işlemde olduğu gibi 1 hafta içinde alınmaktadır. 20'lik diş ameliyatı sonrası o bölgedeki yumuşak dokunun iyileşme süresi genellikle 7 ila 21 gün arasında değişmektedir. İyileşme süresi, yirmilik dişlerin ne kadar gömük olduğuna ve nasıl çıktığına, hastanın daha önce bir hastalığının olup olmadığına,dokusunun nasıl iyileştiğine, ameliyat sonrası diş bakımının nasıl olduğuna göre değişmektedir. Hastanın bu süreçte diş bakımını iyi bir şekilde yapması ve kurallara uyması son derece önemlidir.

Hastanın Uyması Gereken Kurallar

Operasyon sonrasında bölgede kan pıhtısının oluşmaması için bir süreliğine yiyecek ve su tüketilmemelidir. Ameliyat sonrası bölgede şişliğin oluşmaması için bölgeye buz konulmalıdır. Operasyonun sonrasında üç saat kadar ağza herhangi bir madde alınmamalıdır. Ayrıca bölgeye konan tamponun bölgeye yarım saat veya duruma göre bir saat bastırılması gerekmektedir. Ek olarak bölgeye uygulanan anestezinin etkisiyle bölgenin hala uyuşuk olma ihtimali de söz konusudur. Bu yüzden hastaların yemek yerken dilini ya da bölgede herhangi bir başka yerini ısırmaması için uyuşukluk tamamen gidene kadar yiyecek tüketmemeleri onlar için faydalı olacaktır. Ameliyat sonrası 24 saat boyunca dişlerinizi fırçalamaktan kaçınmalısınız. İlerleyen günlerde nazikçe fırçalayabilir ve tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Operasyondan sonra tedavi süresi içerisinde üç gün kadar sigara tüketilmemelidir. Çok sıcak ve soğuk besinler tüketilmemelidir. Ayrıca bu süreçte doktorunuzun verdiği ilaçları uygun ve doğru olarak kullanmak da oldukça önemlidir.