Zygomo implant yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Normal bir diş çekimi sonrasında nelere dikkat etmemiz gerekiyorsa basit bir cerrahi işlemdeki  hususlara dikkat edilip, doktorunuzun söylediği ilaçları almanız yeterli olacaktır. Hastaların verilen ilaçları düzenli kullanmaları ve birkaç gün sıcak yemek yememeleri gerekir. Zigoma implant tedavisi gören hastaların, kullanacakları geçici protez dönemlerinde hiçbir koşulda sert besinleri tercih etmemesi gerekir. Üç ay sonra yapılan kalıcı protezlerle normal besin tüketimine başlayabilirler. Diğer önemli nokta ise geçici protezlerde bir kırık oluşması halinde mutlaka diş hekimine gidilmesidir. Aksi takdirde kırık protezler implant kaybına neden olabilir.

Zigoma implant yani elmacık kemiği implantı tedavisi gören bir hastanın, normal implant tedavileri sonrası neye dikkat ediyorsa bu teknikte de aynı koşullara dikkat etmesi gerekmektedir. Elmacık kemiği implantlarının bir diğer avantajı da orta yüz bölgesinde yaşlanma olanlarda gevşemiş yağ yastıklarının altına doldurarak daha gergin ve gençleşmiş bir orta yüz görünümü oluşturmasıdır. Elmacık kemiği implantı uygulamaları ardından önemli derecede şişlik ve morluklar oluşmaz.

Hastalar bir kaç gün içinde işlerine ve normal yaşantılarına dönebilir. İşlemden sonra bir kaç gün süre ile yumuşak gıdalar ile beslenme önerilmektedir.Bu süreç, yapılan işleme, kemiğin kalitesi gibi faktörlere göre 2 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Bu süreçte dişsiz kalmak, özellikle ağzında hiç dişi bulunmayan hastalar ve ön bölgede diş eksikliği olan hastalarımız için estetik ve fonksiyonel kaygılar ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde bu tip hastalarımızda, implantın yapıldığı gün, implantlardan destek alan sabit bir protez uygulayarak bu kaygıları ortadan kaldırıyoruz ve hastalarımızın bu süreci çok daha konforlu geçirmelerini sağlanıyor.

 Bu koşulların başında;

– İlaçların düzenli kullanımı ve doktorun belirttiği süre boyunca sıcak emek yememesi gerekir.
– Yine Zigoma implant tedavisi gören hastaların, kullanacakları geçici protez dönemlerinde hiçbir koşulda sert besinleri tercih etmemesi gerekir. Kalıcı implantın yapılması sonrası ise normal bir şekilde besin tüketimine başlayabilirler.
– Bir diğer ve en önemli konulardan biri ise zigoma implant tedavisi için yapılan geçici protezlerde meydana gelebilecek tüm kırık durumlarında, hastalar ivedi bir şekilde diş hekimine gitmeleri gerekir. Aksi taktirde kırık protezler implantın kaybolmasına neden olabilir.