Zygomo İmplant Kimlere Uygulanır?

Zigoma (Elmacık kemiği) implant, üst çene kemiğinde implant yapılamayacak kadar erime olan hastalar için önerilerin bir implant tekniğidir. Zigoma implantı, üst çenesinde yeterli kemiği olmayan, All on Four tekniği uygulanamayacak düzeyde kemik erimesi olmuş hastalara ve sağlıklı her bireye yapılabilmektedir. Yaklaşın 4,5 – 5 santimetre uzunluğunda olan ve özel olarak yapılmış implantlar yapılarak kullanılan bu teknik ile hastalarımıza sabit dişler yapabilmekte ve onları yeniden diş sağlığına kavuşturmaktayız.Zigoma implantın en büyük avantajı yukarıda da belirttiğimiz gibi üst çene kemiği olmadığı için implant yapılamayan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemi olmasıdır. Zigoma implant tedavisi ile kemik erimesi olan bu tip hastalarda uzun ve pahalı olan yeni kemik oluşturma işlemine gerek duyulmaz.

Zygoma implantın bir diğer avantajı ise; üst çenesinden kaza geçirmiş veya kanser gibi hastalıklar sonunda çenesi çıkartılmış hastalara da güvenle yapılabilmesidir. Zygoma (elmacık kemiği) implantı, üst çenesinde yeterli kemiği olmayan, All on Four tekniği uygulanamayacak düzeyde kemik erimesi olmuş hastalara yapılmaktadır. Kimlere uygulanacağ Sağlıklı her bireye yapılabilir.Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Bazı durumlarda kemiğin miktarı implant yerleşimi için yeterli olmaz. Eğer kemik kaybı fazla ise, ileri teknikler uygulanarak implant yerleştirilmesi için uygun alt yapı sağlanarak implantlar yerleştirilebilir.

Elmacık kemiği implantları, özellikle üst çene içerisinde hiç dişi olmayan ve geleneksel implantları yerleştirecek miktarda kemiği bulunmayan hastalarda tercih edilir. Normal implant yerleştirildiği için dental implantın önünde ve arkasında belli bir miktarda kemiğe ihtiyaç vardır. Üst çenede de birtakım anatomik boşlukların, özellikle maxillaris sinüs boşluğu ve burun boşluğu gibi yapıların büyümesinden dolayı hastalar uzun süre dişsiz kalırlar. Bu dönemde gelişen çene kemiğindeki yıkımdan dolayı normal implant tedavisi uygulanamaz. Bu tip durumlarda normalde kemik ilavesi işlemleri veya sinüs lifting denilen sinüsü kaldırma müdahaleleri gibi müdahalelerle tedavi etmek mümkündür. Ancak bazı durumlarda yıkım o kadar ileri hale gelir ki bunları yapmak bile mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda elmacık kemiği implantları tercih edilir.