Kusursuz dişler için her gün yapman gereken ağız bakım rutinleri nelerdir?

Kusursuz bir ağız ve diş sağlığının olmazsa olmazı dişlerin her gün diş hekimlerinin tavsiye ettiği şekilde düzenli olarak fırçalanmasıdır. Bu alanda geliştirilen teknolojik ürünler içerisinde şarj edilebilir diş fırçaları ön plana çıkmakta. Genellikle teknolojisi ve özellikleri açısından zengin olan şarj edilebilir diş fırçaları pek çok ağız sağlığı faydası sunar. Hatta bazıları diş fırçalama alışkanlıklarını iyileştirmeniz bile yardımcı olur. Manuel diş fırçalarına göre üstün plak temizliği sağlar. Fırça gövdesi içerisindeki zamanlayıcı da diş hekimlerinin tavsiye ettiği 2 dakikalık süre boyunca dişlerinizi fırçalamanıza yardımcı olur.

Eğer sağlıklı bir diş ve sağlıklı bir vücut istiyorsak ilk başta yapmamız gereken şey dişlerimize iyi bakmaktır. Çünkü sindirimin ilk başladığı yer ağız bölgesidir. Ağızdaki tükürükle beraber sindirime başlıyoruz. O yüzden günde 2 kere ve doğru bir şekilde dişlerin fırçalanması ve diş iplerinin kullanılması gerekmektedir. Biz dişlerimizi fırçaladığımızı, çok iyi göründüğünü zannediyoruz. Ama arayüz fırçalarını kullandığımız zaman aradan çıkanları gördüğümüz zaman bu düşüncenin yanlış bir tanı olduğunu anlıyoruz. O yüzden mutlaka diş ipleri, arayüz fırçaları kullanılmalı. Ağız çalkalama sularıyla fırçanın ulaşamadığı yerlere gargara yapılması da çok önemli.

'Hepsi bir arada' özelliği taşıyan diş macunu kullanın

Ağız ve diş sağlığının bir diğer önemli parçası diş macunlarıdır. Koruyucu bir macun ve doğru diş fırçalama, diş ve ağız temizliği sağlayarak sorunların önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Bu noktada, 'Hepsi Bir Arada' adını verilen, ağzın genel sağlığını koruyan ve sürdürülmesine yardımcı olan yeni nesil diş macunu tavsiye edilmektedir. Bu diş macunu diş hekimleri tarafından da onaylanmaktadır çünkü kontroller sırasında olası tedavi gereksinimlerini önleyecek bir koruma sunar. Bu diş macununda, sağlıklı, güzel dişlere ulaşmaya yardımcı olmak üzere stanöz klorür, sodyum florür gibi güçlü bileşenler bir araya gelmiştir. Bu bileşenler, dişleri çürüklere, diş eti problemlerine ve diş minesi erozyonuna karşı korumaya yardımcı olur ve bakteri plağı ve ağız kokusuyla savaşır.

Ağız bakım suyunu düzenli kullanmayı ihmal etmeyin

Ağız bakımı rutininize ağız çalkalama suyu veya durulama suyu eklemek nefesinizi tazelemeye ve ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Çok çeşitli ağız çalkalama suyu seçenekleri vardır. Ancak bu seçeneklerin ne olduğunu ve ağız çalkalama veya durulama suyu seçerken neyi dikkate almanız gerektiğini bilmek önemlidir. Piyasadaki pek çok ağız çalkalama veya durulama suyu alkol içerir. Küçük çocuklarınız varsa veya alkol tedavisi görüyorsanız, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için alkolsüz bir ağız çalkalama suyu seçmek isteyebilirsiniz. Bunun yanında, diş hassasiyeti yaşayanlar veya diş tedavisi sonrası iyileşme döneminde olanlar için ağız çalkalama suyu içindeki maddeler tahriş edici olabilir. Böyle durumlarda rahatlatıcı ve dişleriniz ile diş etlerinize nazik davranan maddeler içeren alkolsüz ağız çalkalama suyunu denemelisiniz.