İmplantların kullanım süresi ne kadardır?

 

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş köküdür. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığından, implantlar çoğunlukla titanyumdan yapılmaktadır ve implantların yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir. Diş hekimliğinde çok yaygın kullanım alanı bulma nedeni; tek diş eksikliklerinden, hiç dişi olmayan hastalara kadar, çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olmasıdır. Bu uygulama, komşu dişlere hiç müdahale edilmeden gerçekleştirilir. Gerek çiğneme hissinin normale en yakın olması, gerekse diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkanı yaratması; yaşadığımız yüzyılda implant içeren yöntemleri, en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.

İmplantların uzun ömürlü olabilmesi nelere bağlıdır?

İmplantlar da dişler gibi diş eti ve kemik ile ilişkidedir ve bu yapılarda oluşabilecek rahatsızlıklar implantları etkileyebilmektedir. İyi bir ağız bakımı yapılamadığında, implantların çevresindeki diş eti iltihaplanarak doğal dişe benzer şekilde dişeti hastalıklarının oluşmasına ve implantların kaybedilmesine varan sorunlara neden olabilir. Doğal dişlere olduğu gibi, implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulayıp, rutin kontrollere gittiğinizde; implantlarınızı uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kaliteli implantlarda herhangi bir rahatsızlık olmadığı sürece ömür boyu kullanılabileceğini düşünüyorum. Eğer bakım olmazsa implantlar da kendi dişlerimiz gibi kaybedilebiliyor. Hastalarımız genelde kendilerine bu kadar para verdik, gerçek diş değil neden fırçalayayım gibi sorular sorabiliyor."  İmplantlar bir kemik tarafından ve bir diş eti tarafından sarılıyor. İmplantlar canlı olmasalar da canlı olan dokular tarafından korunmaktadır. Eğer çevre dokular iltihaplanırsa kemik erimesine sebep olur ve implantlara destek olan kemik ortadan kalkınca implantlar düşebilir. Biz burda ömür boyu garantiyi hastanın ömür boyu ağzında kalacak şekilde değil, implantta sorun yaşandığı takdir de yenisini bize ücretsiz olarak getiriyorlar ve biz bunu uygulayabiliyoruz. Ama burda bakıma normal dişlerden daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat edildiği takdir de başarı oranı çok yüksek olur ve ömür boyu kullanılabilir. İmplantlar'da bakım çok önemlidir.