İmplant tedavisinin riskleri nelerdir?

İmplant diş, eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, genellikle insan vücuduyla en uyumlu bileşik olan titanyum metalinin kullanılması ile hazırlanan yapay diş kökleridir. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen implantlar çiğneme, ezme gibi tüm fonksiyonları yerine getirir ve aynı zamanda güzel bir estetik görüntü oluştururlar. Daha önceden kaybedilmiş dişlerin yerine yapılabileceği gibi enfeksiyon, iltihap gibi bir durum yoksa diş çekimi sonrasında da yerleştirilebilir.

İmplant tedavisinin amacı çene kemiği üzerinde  kullanılabilir dişler yaratmaktır. Bireylerdeki diş eksikliği sağlık ve estetik nedenlerle diş hekimliği alanında ayrı bir öneme sahiptir. İmplantlar kemik dokusunun uygun ve yeterli olduğu şartlarda sabit veya hareketli protezlerin yapımı amacıyla oluşturulurlar. Eğer hastanın kemik yoğunluğu ve uygunluğu yeterli düzeyde değilse işlem yapılmadan önce ağız içi kemik oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılması gerekebilir. Bu işlemede kemik grefti denir. Yani alt veya üst çene kemiğinde eksilen kısmı tekrar yapılandırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Burada amacımız güçsüz olan kemik dokusunu yeniden güçlendirmek ve onarmaktır.

İmplant Diş Tedavisinin Önemi

Diş kayıplarında hastalar bu duruma genelde estetik bir gözle bakmaktadır. Ama uzun süreli bir ağız ve beden sağlığı göz önüne alındığında bireyin dişlerinin olmayışı çok farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Ağız ve diş bakımı bilinci ile bu tedavinin vakit kaybetmeden yapılması büyük önem taşımaktadır. Diş kaynaklı sağlık sorunları riskini ortadan kaldırmak için görünüm olarak doğal dişlere yakın ve uzun ömürlü sonuçların elde edildiği implant diş tedavisi hastalarımız tarafından tercih edilmektedir.

1950’li yılların başlarında İsveçli mucit ve doktor Per-Ingvar Brånemark tesadüfen tavşan kemikleri üzerinde yaptığı mikroskobik çalışmalar sonucunda titanyumun kemiklerle son derece uygun bir şekilde kaynaştığını fark etmiştir. Geçen 10 yıl sonunda da implant tedavisi 60’lı yıllarda hastalara uygulanmaya başlanmıştır. İmplant tedavisi 1950’li yıllardan günümüze kadar bir çok evreden geçmiş ve şuandaki kullanımı ile deyim yerindeyse ağız dostu son şeklini almıştır.

İmplant Kimler için Uygundur?

İmplant diş tedavisinin başarısı genel anlamda çene kemiğinin yoğunluğuna, bünyenin implantları kabul etmesine ve diş hekiminin tecrübesine bağlıdır. Bu nedenle tedavi yapılırken, hasta diş eksikliği boyutuna değil, kemik yoğunluğuna ve kemik gelişimini tamamlayıp tamamlamadığına bakılır.

Dayanıklılığı ve çok uzun yıllar kullanımı ile bilinen implantlarda üst yaş sınırlaması bulunmuyor. Özel bir durum olmadıkça 18 yaşını doldurmuş yani kemik gelişimi evresini tamamen doldurmuş bütün hastalar bu tedaviyi tercih edebilirler. Tüm bunlar haricinde ileri seviye diyabet(kontrolsüz diyabet), kalp rahatsızlıkları ve kan pıhtılaşmasına dair sorunu olan hastalar işlem öncesinde ilgili dalların hekimlerden mutlaka onay almalıdır.

İmplant Diş Nasıl Yapılır ?

İmplant diş bir veya birden çok diş kaybı olan hastalara uygulanan diş ekimi tekniğine verilen isimdir. Bu dişler hem işlevsellik hemde görüntü olarak doğal diş görünümünde sonuçları veriyor. Bunun nedeni ise direk çene kemiğine bağlı olması ve kullanım gücünü buradan almasıdır. Bu uygulamayı kısaca özetlemek gerekirse; diş etinin altındaki çene kemiği içerisinde bir implant yuvası oluşturulmaktadır. Bu yuva diş kökünün içine sığabileceği genişliktedir. Yuva oluşturulduktan sonra diş eti tekrar eski haline döner ve çene kemiğinin implantı kabul etmesi beklenir. Yani implantın kaynaması gerekir. Yeterli verimlilikte olmayan çene kemiklerinde, kemik oranının yükselmesi ve kemiğin güçlendirilmesi için greft yapılması gerekmektedir. Greftin başarılı olması ve bütünleşmesi için iki veya üç aya ihtiyaç duyulmaktadır.

İmplant tedavisi uygulamada kolay ve pratik ama teknik kısımda deneyim ve bilgi birikimi gerektiren bir tedavidir. İmplant yapmaya karar veren hasta işlemleri diş hekimine bağlı olarak kademeli ve belirli bir sürede tamamlamakta ve daha sonra yeni dişlerine kavuşmaktadır.

Hastanın implant seçimi, implantın dişe uygulanması, diş kemiğinin kuvvetlendirilmesi, implant türünün tercihi gibi bir çok faktör dikkatle ele alınması gereken hassas konulardır. İşlemi yapan diş hekiminin bu konudaki tecrübesi tedavinin başarısı ile doğru orantılı olmaktadır. Bu bilgiler altında implant tedavisi kısa süreli bir çözüm değil çok uzun yıllar sürecek olan ağız ve diş sağlığının temelidir.

Başarılı bir implant için 4 önemli faktör;

İmplant tedavisinde beklenen sonuç doğal bir görünüm ve tam anlamıyla işlevselliği elde etmektir. Dışarıdan bakıldığında düzgün ve güzel bir görünüm ile doğal dişlerin sahip olduğu tüm mekaniği gerçekleştirebilme yeteneği bu tedavinin başarısını ortaya koyuyor. Yapılan tedavi sürecinde hastayı memnun eden sonuçlar elde etmek için dikkat edilmesi gereken 4 önemli nokta bulunmaktadır.

  1. Diş hekiminin cerrahi becerisi ve tecrübesi; Diş implantı diğer diş tedavilerinden farklı olarak diş hekiminin yapmış olduğu operasyon sayısı ve bu alandaki tecrübesi ile değerlendirilebilir. Bu tedaviyi uygulayacak olan kişi diş hekimidir ve aldığı eğitimden, bu operasyonu daha önce kaç kez yaptığına  kadar tüm faktörler önemlidir.
  2. Diş kliniğinin etkisi; İşlemin yapılacağı kliniğin temizliği, operasyonda görev alacak yardımcı diş teknikerlerinin bilgi ve tecrübesi, kullanılan ekipmanların kalitesi ve hijyen şartlarına ne denli uyulduğu implant başarısını son derece etkilemektedir.
  3. Hastanın sahip olduğu kemik kalitesi ve yapısı; Hastaya bu tedavi uygulanmadan önce diş hekimi tarafından kemik yoğunluğu ve yapısı hakkında bilgi verilir. Çünkü her insandaki kemik dokusu oranı farklılık göstermektedir. Belli şartlarda implant tedavisinden önce kemik yoğunluğunu arttırmaya yönelik bir işlem gerçekleştirilebilir. Çünkü kemiğin kalitesi ve yoğunluğu işlem alt yapısı için önem arz ediyor.
  4. Tedavi sonrası hijyen ve bakım; İmplant işlemi tamamlandıktan sonra, protezlerin her gün en az iki defa doğru şekilde fırçalanması gerekmektedir. Protez üzerinde veya aralarında biriken yemek artıklarını uzaklaştırmak için diş ipi tercih edilebilir. Komple ağız hijyenini sağlamak açısından ise ağız gargarası kullanımı önerilmektedir.

İmplant tedavisinin riskleri nelerdir?

Eğer emin ellerde yapılmazsa, doğru bir implant markası kullanılmazsa ileride oluşabilecek bir sürü komplikasyon vardır.

Bunlar;

  • Çevredeki o kemiğin erimesi
  • İmplantın tutmaması
  • Eriyen kemik sonucu implantın tekrarlanamaması gibi durumlarla sonuçlanabilir.