İmplant tedavi süresince nelere dikkat edilmeli?

İmplant; Eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş köküdür. Çene kemiği, titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığından implantlar çoğunlukla titanyumdan yapılmaktadır ve implantların yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir. İmplant uygulaması hiç dişi olmayan hastalardan, tek dişi eksik hastalara kadar çok geniş bir yelpazede uygulanabilmektedir. Bu uygulama komşu dişlere hiç tedavi edilmeden gerçekleştirilir. Gerek çiğneme hissinin normale en yakın olması, gerekse diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkanı yaratması ; yaşadığımız yüzyılda implant içeren yöntemleri, en çok uygulanan tedavi yöntemlerinde biri haline getirmiştir.

İmplant tedavisinin herhangi bir cerrahi tedaviden ayırmaya gerek yoktur. İmplant tedavisi sırasında hastaların 24 saat boyunca ağızlarını çalkalamaması ve tükürmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde hastalar enfeksiyonla karşılaşılabilir. Sigara kullanan hastalar implant tedavisi süresince 48 saat boyunca sigara içilen ortamda dahi bulunmaması çok önemli bir unsur. İmplant tedavisi sonrası bölgeye elin sürülmemesine dikkat edilmelidir. Hastalar çok fazla sıcaktan ve çok fazla soğuktan sakınmalılar. Baharatlı, asitli  ve küçük taneli şeyler kullanmamaya dikkat edilmesi gerekir. Bunlara dikkat edildiği takdirde implant tedavi süresince herhangi bir sorun yaşanmaz.

ÇOK SORULAN SORULAR

-Herhangi bir şişme, ağrı olacak mı?

-Gözde bir şişme olacak mı?

İmplant tedavi süresince eğer tavsiyelerime uyulursa hiçbir sorun olmayacağını düşünüyorum. Tedavi sonrasında hastanın, verdiğim ilaçları kullandığı takdirde herhangi bir sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. Cerrahi sürecin sonrasında hastaların ilk 3 günün çok önemli olduğunu unutmamalı ve ilk bir hafta ağızda dikişler olduğu için implant tedavisi sonrası ağızda çok fazla çekiştirme, sert şeyler yememesine  dikkat edilmeli. 1 hafta sonunda bölgenin açılıp kapanması ve dikişlerin kaynaşmasından sonra hastalarımız hiç implant olmamış gibi hayatlarına devam edebilir.