Geçmeyen ağız yarası kanser olabilir mi?

Geçmeyen ağız yarası halk arasında aft veya stres sonrası çıkan yaralar olarak bilinir. 21 gün - 1 ayı geçen yaralar olursa durum farklı olabiliyor. 21 günü geçen ağız yaraları devam ediyorsa vücutta oluşan bir kanserin habercisi olabilir, hekime danışmak gerekmektedir.

Çocuklarda Aft Çıkmasının Ana Nedenleri Nelerdir?

1- Yetersiz beslenme: Çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlere oranla henüz gelişme seviyesindedir. Bu nedenle birçok farklı etken başta aft olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Yetersiz beslenmenin yanı sıra fast-food ağırlıklı tüketim alışkanlığı, kola gibi asit içeren içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de ağız yaralarında önemli rol oynuyor.

2- Grip ve nezle gibi hastalıklar: Kış aylarında grip ve nezle olan çocuklarda metabolizma yavaşlar ve bağışıklık sistemi fire verir. Böyle durumlarda en çok etkilenen bölgelerin başında ağız ve çevresi geliyor. İyileşme sürecine giren çocuklarda ağız yaraları da kendiliğinden iyileşebilir.

3- Düzensiz uyku: Sağlıklı bir uyku düzeni, vücudun tüm sistemlerinin çok daha işler bir şekilde çalışmasını mümkün kılıyor. Geceleri saat 10 ile 2 arasında uykuda olan çocuklar gelişimlerini çok daha hızlı tamamlarlar. Bununla birlikte aft gibi ağız yaraları da çok ender görülür.

Yetişkinlerde Ağız Yaralarının Nedenleri Nelerdir?

1- Behçet hastalığı: Behçet hastalığı, enfeksiyon düzeyi yüksek düzeyde olan bir doku hastalığıdır. Enfeksiyonun diğer bölümlere sıçraması son derece hızlı olabilir. Behçet hastalarının çoğunluğunda iltihaplı ağız yaraları çıkma ihtimali yüksektir.

2- Gıdalar: Sağlıksız ortamlarda hazırlanan gıdalar, aynı gün içerisinde birden çok ağız yarasının çıkmasına neden olabilir. İleri uçlu gıda zehirlenmelerinde de aynı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Son derece büyük bir sağlık krizine yol açabileceği için uzman yardımı şarttır.

3- Fiziksel travmalar: Yaşanan şiddetli kazalar ve bunların yol açtığı post-travmatik etkiler ağız yaralarına neden olabilir. Aynı zamanda görülen kabuslardan sonra da aft yaraları tek bir gecede tüm ağız bölgesini sarabilir.