Dişler günde kaç kez fırçalanmalı? Doğru bildiğine emin misin?

 

İnsan vücudunda en fazla mikrobun bulunduğu organlardan biri de ağız. Ağız bakımının doğru yapılmaması durumunda vücuttaki mikrop dengesi bozulduğundan, diğer organların zarar görme olasılığı artıyor. Kana karışan mikroplar kalp, böbrek ve beyni olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Diş fırçalamaktaki amaç, dişlerin üzerine yapışmış ve gözle görülemeyen birikintileri temizleyerek, sağlıklı bir ağza sahip olmak. Bunun içinse düzenli temizlikten kaçınmamak gerekiyor.

Dişler günde kaç kez fırçalanmalı? Doğru bildiğine emin misin?

Dişlerin günde kaç kere fırçalandığından daha da önemlisi dişlerin etkin fırçalanmasıdır. Günde 5 kere de fırçalasanız yanlış fırçaladığınız takdir de düzgün bir fırçalama yapmış olmazsınız. İdeali 2 kere fırçalamaktır. Bazen çok fırçalamanın daha iyi olduğunu düşünen hastalarımız oluyor (günde 4-5 kere). Diş kayıpları günde 2 kere fırçalayan hastalara göre çok daha fazla oluyor. Çürük sebebi ile değil ama diş eti çekilmesiyle dişler desteğini kaybediyor ve çekime gidiyor. Bunun ideali günde 2 kere ve 2 dakika olacak şekilde fırçalanmasıdır.

Püf Noktalar

Diş fırçalarken fırça fazla bastırılmamalı.

Sağlıklı dişetlerinde sert fırça, kanayan dişetlerinde ise yumuşak fırça kullanılmalı.

Fırçalama sırasında kan dolaşımına yardımcı olması için diş etine de masaj yapılmalı.

Diş macunu çok kullanılmamalı. Fazla macun kullanımı diş etlerini eritiyor.