Diş implantı neden yapılmalıdır?

 

Diş implantı, önceki klasik yöntemlere göre birçok avantaj sağlıyor. Klasik yöntemde, bir diş çekildiği zaman yandaki iki diş de restore edilip diğer bir deyişle yandaki dişleri keserek küçültüp kaplama köprü denilen tedavi uygulanıyordu.  Hatta gerekirse yandaki dişlere kanal tedavisi uygulandıktan sonra köprü yapılıyordu.

İmplant tedavisinde, hiçbir şekilde yandaki dişlere dokunulmuyor. Sadece dişin eksik olduğu bölgeye uygulandığı için yandaki dişlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Dahası estetik kaygıları da ortadan kaldırıyor. Ayrıca eksik dişin olduğu bölgedeki kemik erimesini durduruyor. İmplant uygulandığı takdirde asla o bölgede kemik erimesi söz konusu olmuyor. Kemik erimesi olmadığı için yüzdeki profillerde çöküş kaygısı da olmuyor. Yaşlı dede ve ninelere bakıldığında yüzlerinde bir çöküntü görürüz. Bunun sebebi, dişlerin çekilmesinden kaynaklı oluşan kemik erimesidir. İmplant, kemik erimesini durdurduğu için bu profildeki çökmeyi tamamen ortadan kaldırıyor. Estetik olarak da çok başarılı bir seçenek oluyor.

Diğer yandan bazı hastaların kaplama köprü yapılan materyallere karşı alerjisi oluyor. İmplant ile bu alerjilerin de önüne geçiliyor. İmplantlar, titanyumdan yapıldığı için ve titanyuma karşı alerjiye çok nadir rastlanıldığından implant daha avantajlı hale geliyor.