Çürük diş deyip geçmeyin, ölümcül olabilir!

 

Her insanın ağız boşluğunda bulunan bakteriler, alınan birçok gıda ile birleşerek ağızda asitlerin oluşmasını sağlar.
Bu oluşan asitler iyi bir ağız bakımı ile ağızdan uzaklaştırılamazsa, diş minesi zarar görür ve çürük oluşur. Kısacası, asitler dişin sert yüzey tabakasını yıprattığında çürük oluşur ve diş çürümesi dişlerinizde delikler oluşmasına neden olur.

Diş çürüğünün aşamaları nelerdir?

-Dişin yüzeyinde görülen soluk renkli nokta delik olabilir. Florürlü diş macunu ile fırçalamak ve diş ipi kullanmak, çürüğe dönüşmesini önleyebilir.

-Delik artık çürüğe dönüşmüştür, çürük dişin sert yüzey tabakasını geçmiştir.

-Çürük artık dişin daha yumuşak olan tabakasına ulaştığından, daha hızlı büyüyecektir.

-Çürüğe dolgu yapılmazsa, dişin daha derin bölümlerinde daha büyük problemlere neden olabilir.

Diş çürüğü nasıl tedavi edilir?

Diş kökü kanalları, sinir dokusu ve dişi çevreleyen dokularla ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği branşının adı endodontidir. Endodonti uzmanı dişin durumuna göre dolgu, florür ya da kanal tedavisi uygular.

Kaç çeşit diş dolgusu vardır?

Kompozit Dolgu: Silikondioksit parçacıkları içeren bir plastik karışımıdır.Çeşitli renk seçenekleriyle dişte fark edilmez ve estetik-beyaz dolgu olarak da adlandırılır. Özel bir bağlayıcı ajan kullanılarak dişe yerleştirilen dolgu malzemesi ışık cihazıyla sertleştirilir ve cilası da aynı seans içerisinde yapılır.

Amalgam Dolgu: Gümüş, kalay ve bakır alaşımının %45-50 oranında civa ile karıştırılmasıyla meydana gelir. Çürükten temizlenen kavite amalgam dolgu malzemesi ile doldurulduktan sonra o bölgenin iki saat kullanılmaması ve 24 saat sert bir şey çiğnenmemesi önerilir. İyice sertleşen dolgu 24 saat sonra cilalanır.

Diş dolgusu neden düşer?

Farklı nedenlerden ötürü dolguların düşmesi mümkündür. İlk olarak, geniş bir dolgu üzerinde sert bir şekilde çiğneme yapıldığında dolguyu tutan diş ya da dolgunun kendisi kırılabilir. Dolgu yapılırken diş ile dolgu materyali arasına tükürük girmemesi çok önemlidir. Çünkü tükürük dolgu materyali ile dişin birbirine tutunmasını sağlayan bonding adlı materyalin bozulmasına neden olur. Bonding dişe tutunamadığından dolgunun düşmesine neden olur.

Diş dolgusu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dolgu sertleştikten hemen sonra dişlerinizi normal şekilde fırçalayabilirsiniz. Diş ipi, ağız duşu, ara yüz fırçası kullanabilir gargara yapabilirsiniz. Dolgu yapılmış bir dişinizle normal doğal dişinizle yiyebileceğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak, herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak vb. gibi sıra dışı kuvvetleri doğal dişlerinize uygulamamanız gerektiği gibi dolgulu dişlerde de kaçınmalısınız.

Dolgu yapıldıktan sonra ağrı neden olur?

Dolgu yapıldıktan sonra ağrının ve hassasiyetin olması normaldir. Ancak bu ağrı ve hassasiyet yirmi gün sonra da devam ediyorsa dişe kanal tedavisi uygulanmalıdır.

Çürük diş deyip geçmeyin, ölümcül olabilir!

Çürük diş halk arasında çok basite indirgenen bir şey. Diş çürüdüğü zaman insanlar çek gitsin tarzı yaklaşıyor. Çürük diş öncelikle dişin içinde başlar ama köklere kadar ilerler. Köklere ilerlediğinde enfeksiyona sebep olur. Biz bunu kanal tedavisiyle tedavi edebiliyoruz ama tedavi edilmediği takdirde çevresindeki dokulara yayılırsa, çevre dokulardaki ciddi kas dokularına ve sinir dokularına hasar verebilir. Ciddi lojlar dediğimiz anatomik lojlarımız var. Bu lojlara iletilirse boğaza gider ve nefes almamızı zorlayabilir. O yüzden sadece diş çürüğü diyerek geçmemek lazım. Orada oluşacak enfeksiyon hayati sonuçlara sebebiyet verebilir. O yüzden mutlaka basit bir çürük dahi olsa hekiminizin kontrolünde olun.