Çocuklarda diş temizliği nasıl yapılmalı?

 

Çocuk dişlerinin temizliği öncelikle aileye düşen bir görev. Çünkü çocukların ilk rol modeli genelde ailesidir. O yüzden ailenin diş bakımının iyi olması lazım ki çocuklar örnek alabilsin. Çocuklar da genelde 3 yaşından önce bir operasyon sağlayamıyoruz. 3 yaşı itibariyle genelde aileler "hadi beraber fırçayalım gibi" cümleler kurarak diş fırçalamaya özendirmesi gerekiyor. Günde 2 kere çocuk fırçaları ve macunlarıyla fırçalatmaları hatta gerekirse arada bir ödüllendirme yöntemiyle diş fırçalanmasını sağlayabilirler.

Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı
Çocuğunuz 2 yaşına bastığında dişlerini fırçalamak için diş macunu kullanmaya başlayın. Diş fırçasına çok az diş macunu sıkın (pirinç büyüklüğünde). Küçük çocuklar diş macununu fırçalama esnasında tükürmek yerine yanlışlıkla yutabilir. Çocuğunuz tükürmeye başlamayı öğrenecek kadar büyüdüğünde florürlü bir diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz. İki diş birbirine değmeye başlar başlamaz, günde bir kez diş aralarını diş ipi ile temizleyin. Normal diş ipinin yanısıra, özel plastik başlıklı diş ipleri de kullanabilirsiniz.

Beslenme
Çocukların yediği şeyler ağız ve diş sağlığı için önemli olsa da, ne sıklıkta yediği de önem taşır. Sık aralıklarla atıştırmalık tüketmek çocuğunuzun dişlerinin çürüme riskini artırır.

Şekerli yiyecekler uzun süre ağızda kaldığında diş çürükleri oluşabilir. Dişlerde yaşayan bakteriler bu yiyecek artıklarıyla beslenir ve diş minesini aşındırabilir. Salgılanan tükürük öğün aralarında asitleri temizleyebilir ancak çocuğunuz sürekli yemek yiyorsa, asitin temizlenmesi için zaman kalmayabilir

İnsanların şeker dendiğinde akıllarına genellikle şekerlemeler ve pişmiş yiyecekler gelir. Ancak, karbonhidrat içeren tüm yiyecekler sonuç olarak şekere dönüşür.

Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı
Çocuğunuz 3 yaşına bastığında dişlerini fırçalamak için diş macunu kullanmaya başlayın. Diş fırçasına çok az diş macunu sıkın (pirinç büyüklüğünde). Küçük çocuklar diş macununu fırçalama esnasında tükürmek yerine yanlışlıkla yutabilir. Çocuğunuz tükürmeye başlamayı öğrenecek kadar büyüdüğünde florürlü bir diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz. İki diş birbirine değmeye başlar başlamaz, günde bir kez diş aralarını diş ipi ile temizleyin. Normal diş ipinin yanısıra, özel plastik başlıklı diş ipleri de kullanabilirsiniz.

Belli bir noktada, çocuğunuz kendi dişlerini fırçalamak isteyecektir. Buna izin vermekte bir sakınca yoktur. Ancak onlar fırçaladıktan sonra, bir kez de siz onların dişlerini fırçalamalısınız. Çoğu çocuk yaklaşık 8 yaşına gelene kadar tek başına dişlerini doğru bir şekilde fırçalayamaz.