İmplant; çene kemikleri içerisine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlanan, titanyumdan imal edilmiş vida veya kök formunda yapılardır.

İmplant uygulamasında, diş çekimi sonrası oluşan boşluğun dolması oldukça önemlidir. Bu yüzden üst çenenin 3 ay, alt çenenin ise 2 ay bekletilmesi gerekmektedir. İmplantın  kemikle  tam bir uyum sağlaması ve üzerine protez yerleştirilebilmesi için çekimden sonra olduğu gibi aynı şekilde üst çenenin3 ay, alt çenenin ise 2 ay bekletilmesi gerekmektedir.  Son yıllardaki teknoloji sayesinde implantı dişin çekimiyle aynı anda yerleştirmek hatta üzerine aynı anda geçici bir protez uygulamak mümkün olabilmektedir. Fakat bu işlemler ağızdaki her bölge için uygun değildir yalnızca bazı bölgelerde uygulanabilir. Ayrıca bu durum hastalara ve diş köklerinin durumuna göre değişir. Tüm bunlara ilk muayeneden sonra karar verip hastamıza bildiriyoruz.

İmplant tedavisi nasıl uygulanır?

Çene kemiğinde yapılması planlanan implant uygulaması için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterlidir.