İmplant tedavisinde implantın yerleştirilme aşaması ilavi bir cerrahi işlem gerekmedikçe yaklaşık olarak 10- 15 dakika gibi bir süre almaktadır.İleri cerrahi işlemler uygulandığı takdirde bu süre biraz daha uzayabilmektedir. İleri Cerrahi işlemlere örnek olarak; Zaman zaman bazı hastaların kemiği implant yapılması için yetersiz olabiliyor. Çenenin başka bölgesinden kemik alınıp o bölgeye takviye yapılması gerekmektedir. Bu tür işlemler olduğunda tedavi süresi uzayabilmektedir.

İmplant tedavisi, kullanımı çok kolay, rahat, sağlam, estetik oluşu yönünden hastalar tarafından en çok tercih edilen tedavi şekillerinden biridir. İmplantlar üzerine yapılan porselen protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal ve estetik bir görünüm sağlanmış olur. Alt çenesinde hiç dişi olmayan ve takıp çıkartılan bir protez kullanan hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan ve çiğneme işlemini gerçekleştirememekten şikayetçidirler.Bu şikayet ileri yaşlarda proteze destek olan kemik dokusunun daha fazla erimesi ile daha da artar. Böyle vakalarda implant tedavisi, bu şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır. Ayrıca implant tedavisinde, hiçbir şekilde yandaki dişlere dokunulmuyor. Sadece dişin eksik olduğu bölgeye uygulandığı için yandaki dişlerin daha uzun ömürlü olması sağlıyor. Bu şekilde daha estetik ve fonksiyonel bir protez yapılmış olmaktadır.

Ayrıca İmplant diğer tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Kullanımı çok daha kolaydır. Ve genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç yaştaki hastalara uygulanmamaktadır. 

İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant tedavisinde ilk olarak kişinin implant uygulamaya uygun olup olmadığı değerlendirilir.Daha sonra kişinin genel muayenesi yapılır ve panoramik bir röntgen çekilir. Bu sayede çene kemiğinin ne durumda olduğuna bakılır. İmplantın uygulanacağı alandaki kemik yoğunluğu araştırılır. Sonrasında ilk olarak diş etinde bir kesi açılır ve kemiğe ulaşılır. İmplant ölçümlerine göre çene kemiğinde delik açılır. İmplant oraya vidalanır. Üstteki yapıların yapılabilmesi için implantın çene kemiği ile bütünleşmesi beklenir. Bu süre 1 ve 3 ay arasında değişkenlik gösterir. İmplantların uygulanması ve kemikle bütünleşmesi aşamalarından sonraki aşama protezlerin hazırlanmasıdır. Son olarak da titanyumdan üretilmiş ve kemiğe kaynamış implantların üstüne, kuron adı verilen porselen ya da zirkonyumdan üretilmiş kaplamalar takılır.