Modern diş hekimliğinin gelişmesiyle, hastaların bir çok estetik beklentileri karşılanmaktadır. Diş hekimliğinin sanatla birleşmesiyle, gülüşün tasarlanması da mümkündür. Estetik diş hekimliğinin bizlere sunduğu gülüş tasarımı tedavisiyle, sayısız hastaya, daha güzel dişlere kavuşturmaktayız. Gülüş tasarımında daha genç görünüme sahip olmak mümkün olmakla birlikte, çok daha sağlıklı ve parlak dişlere kavuşmanız mümkün.

Gülüş tasarımı tedavisinin sonunda hastalar yüz simetrilerine uygun bir diş yapısına sahip olmaktadır. Gülüş tasarımı yapılırken, diş eti operasyonları, diş beyazlatma, köprüler, dudak şekillendirmeleri ve diş boyu ayarlaması gibi teknikler uygulanmaktadır. Gülüş tasarımını hastaya uygulamadan önce, hastanın yüz yapısının, ten renginin, dişlerinin ve dudaklarının detayları incelenerek yapılmaktadır. Gülüş sırasında, dişlerin ve diş etlerinin uyum içinde olması son derece önemlidir.

Gülüş tasarımı sonrasında, hastanın şikayetçi olduğu şu sorunlar ortadan kalkmaktadır.

 • Kaybedilmiş dişler,
 • Kırık ve çatlak diş yapıları,
 • Diş renginde olan sorunlar,
 • Diş boylarındaki uyumsuzluklar,
 • Diş etlerinde olan şekilsizlikler,
 • Yüzde oluşan şekil deformasyonları
 • Diş arasındaki boşluklar,
 • Diş eti şekilsizlikleri,
 • Diş dizilişindeki bozukluklar.

Kişiye özel olarak oluşturulan gülüş estetiğinde sadece dişler değil, diş etlerinin estetiği de önem kazanmaktadır. Bu yüzden hastanın dişinde ihtiyaç varsa cerrahi ve ortodontik tedaviler uygulanarak diş eti sağlığı geri kazandırılmaktadır. Eğer cerrahi ya da ortodontik tedavilere ihtiyaç duyulmuyorsa, diş etlerinin seviyeleri düzenlenmektedir.

Tam seramik ya da lamina veneer seramik uygulamalarıyla; dişin rengi, pozisyonu, boyut ve şekil değişiklikleri, beyazlatma işlemleri uygulanmaktadır. Eğer hastanın dişine implant veya tedavi gibi uygulamalar gerekiyorsa giderilmektedir.

Herkesin kendine özgü bir gülüşü vardır. Bunun sağlanması için, ilk önce gülüş tasarımı yapılacak hastaya özel stüdyo çekimleri yapılmaktadır. Çekilen dijital fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılarak gülüş tasarımı yapılmaktadır. Software adı verilen programla, fotoğraf üzerine dişin rengi, boyutunun görüntüsü sağlanmaktadır. Fotoğraflar üzerine yapılan gülüş tasarımları hastaya sunulmaktadır. Daha sonra prova amaçlı, bir kalıp yapılıp, hastanın ağzına takılır. Böylece hasta, işlem yapılmadan önce, tedavi uygulandıktan sonra nasıl bir görüntüye kavuşacağını görmüş olur. Daha sonra, hastanın onayına istinaden işleme başlanır

Gülüş İfadesi Türleri

Gülüş tasarımları çekici gülüş, entelektüel gülüş ve sportif gülümseme olmak üzere üç ana başlıkta toplanmaktadır.

 • Çekici Gülüş: Çekici gülüş uygulamasında, ön dişler yan dişlere göre fark edilecek derecede uzunlardır. Genç bireylerde olduğu gibi, ön keser dişler zamanla yıpranır ve boyları kısalır. Bu görüntü de kişiye yaşlı görünümünü getirir. Çekici, dinamik ve genç bir görünüme sahip olabilmek için bu gülüş tasarımı tercih edilmektedir. Bu gülüş genç bireyler için uygun bir tasarımdır.
 • Entelektüel Gülüş: Dişlerimiz yatay düz bir çizgide sıralanmıştır. Yüze olgun ve bilgin bir ifade veren entelektüel gülümsemede, yüzün alt kısmı daha çok vurguludur. Gençlerde diş uzunlukları farklıdır fakat orta yaşlarda diş uzunlukları eşit boylardadır. Entelektüel gülüş tedavisi sayesinde, bu durumu avantaj haline getirip, bilgin, entelektüel ve olgun bir gülüşe sahip olabileceğiniz bir gülüş tasarımıdır.
 • Sportif Gülüş: Çekici ve entelektüel gülüş arasında bir tasarım olan sportif gülüş. Ortadaki kesici dişler, yan kesicilere göre az miktarda daha uzundur. Sportif gülümseme, hastanın yüzüne içten, sıcak ve sıra dışı bir ifade kazandıran bir gülüş tasarımıdır. Sportif gülümseme, entelektüel gülümseme kadar ciddi olmamakla birlikte, çekici gülüş tasarımı kadar da genç değildir.

Kadın ve erkek anatomisi birbirinden farklı olduğu için gülüş tasarımları da birbirlerine göre farklı tasarlanmaktadır. Gülüş tasarımı yapılırken, yaş, cinsiyet, yüz hatlarınız gibi etkenler ele alınmaktadır. Alın, çene ucu orantısı, burun, cinsiyetler arasında da farklılık göstermektedir. Erkeklerin yüz hatları kadınlara göre daha belirgin ve keskindir. Kadınlarda ise burun ve kal kemerleri daha silik, geçişler daha yumuşaktır. Bu etkenler, dişlerde de aynı yansımayı yaratmaktadır.

Kadınların dişleri daha yumuşak döner. Yuvarlak ve ovaldir. Erkeklerde ise, diş hatları köşeli ve düz olup, yer yer dikdörtgen ve kare formlu olmakla birlikte daha belirgindir. Kadınların gülme hattı yukarı doğru kavisli olurken, erkeklerin gülme hatları, kadınların gülme hatlarına göre daha düzdür. Kadınların ön iki keser dişleri, yandaki dişlerden daha iri ve uzundur. Komşu dişlerinin arasında ufak aralıklar bulunmaktadır. Erkeklerde ise öndeki dört keser dişlerin arasında, kadınlarınki kadar önemli boy farkları bulunmamaktadır. Komşu dişler ise daha düz bir hatta birleşmektedir.